niedziela, 9 sierpnia 2020

Moje trzy spojrzenia na piłkę dziecięcą

Zastanawialiście się kiedyś po co Wasze dzieci uprawiają sport? Czy macie jakiś cel w tym, że Wasze dziecko biega za piłką? Zapraszam do przeczytania wpisu o moim obecnym spojrzeniu na wychowanie dzieci w sporcie, a konkretniej w piłce nożnej. Widzę to w trzech aspektach.


Po pierwsze wychowanie wartościowego człowieka

Jak doskonale wiemy, tylko część z naszych dzieci wytrwa do dorosłej piłki, jednak wartości, które w nich zaszczepimy zostaną z nimi do końca życia. Dziecko, które uprawia sport od małego uświadamia sobie, że nie jest pępkiem świata i żeby coś osiągnąć musi się postarać. Pozorne bieganie za piłką to dla mnie istotna część wychowania synów. Dzięki temu, że uprawiają sport uczą się dyscypliny, współpracy w zespole, zdrowego trybu życia, pokory i szacunku do ludzi. 

Magiczny świat dziecięcej piłki i wspomnienia na całe życie

Kolejnym ważnym aspektem spojrzenia na piłkę dzieci i młodzieży, jest szeroko pojęta przygoda ze sportem i wszystko to, co jest z nią związane. Turnieje, obozy, koledzy z drużyny, rady trenerów, emocje, piękne gole, gorycz porażki, piękne medale, puchary, setki kilometrów, rozmowy w samochodzie, wspólne zdjęcia. To wszystko składa się na niezapomniane wspomnienia, do których wrócimy w dorosłym życiu. Czas tak szybko ucieka, mój starszy syn swoją przygodę z piłką rozpoczął osiem lat temu... Jeszcze trochę i będzie musiał podjąć decyzję, czy poświęci się temu sportowi w 200% czy potraktuje to jako przygodę dziecięcych lat. Niezależnie od tego jaką decyzję podejmie, będziemy mieli cudowne wspomnienia. 

Wychowanie profesjonalnego zawodnika


Większość osób szkolących piłkarzy, na pytanie o cel szklenia odpowie, że robią to w celu wychowania zawodnika na jak najwyższy poziom profesjonalny. Bo przecież trenera oceniamy głównie po wychowankach, ale przecież nie tylko. Co ma powiedzieć młody zaangażowany trener, który podporządkowuje swoje życie szkoleniu swojej ukochanej drużyny?
Trzecim aspektem spojrzenia na piłkę dziecięcą przeze mnie jest pomoc dziecku w spełnieniu marzeń o profesjonalnym graniu. To nie tylko zadanie trenera. My jako rodzice mamy bardzo ważną rolę do spełnienia. Powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby wesprzeć pracę trenerów w wychowaniu profesjonalnego zawodnika.

Podsumowując dziecięca przygoda z piłką to wspaniała przygoda i niezapomniane chwile, to ważny aspekt wychowawczy, a jeśli szczęście, predyspozycje dopiszą, dziecko będzie ciężko pracowało i będzie miało oparcie w rodzicach, może nawet sposób na część dorosłego życia. Dlatego obecnie patrzę na dziecięcą piłkę właśnie w tych aspektach.

Widzicie to inaczej? Napiszcie w komentarzach, chętnie poczytam :)

ŁO, tata dwóch piłkarzy :)

Prześlij komentarz

Wpisz szukane słowo i wciśnij Enter