sobota, 9 listopada 2019

Piątka Taty Piłkarza, czyli gotowy przepis na sukces*

Korzystając z kilku lat doświadczeń w świecie dziecięcej piłki, po spędzeniu wielu godzin na rozmaitych boiskach, treningach, obozach, po przeczytaniu dziesiątek artykułów i odbyciu ogromnej ilości rozmów z pasjonatami piłki nożnej, postanowiłem przygotować przepis na sukces* dla małych zawodników, takich w wieku do dziesięciu lat :)

Kiedy wczoraj wracaliśmy z małym Okonkiem z zajęć w Akademii Młodych Orłów, Ignacy zapytał mnie: "tato jak być najlepszym piłkarzem?". Podczas krótkiej rozmowy okazało się, że odpowiedź jest prostsza niż by się mogło wydawać:

 

1. Trenuj solidnie


Jeśli chcesz zostać piłkarzem, to oczywiście musisz trenować, ale nie myl trenowania z przychodzeniem na treningi. Trenowanie to coś więcej, to skupienie podczas zajęć, nie przeszkadzanie trenerowi, szanowanie trenera i kolegów z drużyny, dokładne wykonywanie ćwiczeń oraz powtarzanie ich samodzielnie po treningu. Trenowanie to także zaangażowanie i praca nad słabszymi stronami.


2. Odżywiaj się zdrowo i pij wodę


Każdy już chyba wie, że jedzenie nadmiernej ilości słodyczy i picia słodkich napojów nie pomaga sportowcom. Chcesz być lepszym piłkarzem? Musisz uwierzyć, że warto jeść warzywa i owoce, nawet te które ci za bardzo nie smakują. Poproś rodzica o poczytanie blogów dietetyków, albo trenera o zorganizowanie zajęć z fachowcem od żywienia sportowców. 

 

3. Wysypiaj się i odpoczywaj


To jeden z ważniejszych punktów. Aby zostać piłkarzem, nie wystarczy tylko trenować. Musisz nauczyć się mądrze wypoczywać i przede wszystkim wysypiać się. Wypoczęty organizm dużo chętniej wykonuje ćwiczenia i wykazuje się o wiele większą sprawnością. Nie korzystaj z telefonów przed snem, przynajmniej na godzinę przed pójściem spać wycisz się i połóż o "odpowiedniej porze".

 

4. Bądź mądry i sprytny


W dzisiejszych czasach nie wystarczy być dobrym piłkarzem. Najlepsi zawodnicy muszą być także mądrzy i sprytni. Dlaczego? Wiele autorytetów ze świata piłki uważa, że ten sport w kilku aspektach przypomina szachy. Dorosła piłka to także taktyka, zmiany ustawień, próby wyprzedzenia przeciwnika choć o krok. Jeśli mamy dwóch tak samo dobrych zawodników, to który z nich będzie bardziej skuteczny i przydatny drużynie, mądry czy taki, który nie potrafi przyswoić taktyki? W tym punkcie staram się wam powiedzieć, że warto się uczyć. Szkoła wbrew pozorom ;) nie jest niepotrzebna i nudna. Zobaczycie, że wiele zagadnień przyda się w piłce np. języki, biologia (budowa człowieka), chemia (np. skład jedzenia), matematyka (taktyka), fizyka (tor lotu piłki itd.). 

 

5. Kochaj to co robisz


Kiedy czytam wywiady z najlepszymi sportowcami na świecie, często pada stwierdzenie, że kochają to co robią. Jaką motywację do uprawiania piłki ma obecnie Ronaldo albo Messi? Przecież oni już osiągnęli praktycznie wszystko i wyśrubowali tak rekordy, że ciężko będzie je komukolwiek pobić. Najlepsi zawodnicy kochają to co robią, nie skupiają się na pieniądzach, sławie czy innych dobrach, które przemijają, oni po prostu kochają piłkę nożną. Najważniejsze, żeby wierzyć i kochać to co się robi, wtedy jest szansa, że któregoś dnia nasze marzenia się spełnią.


* ...gotowy przepis na sukces nie istnieje. Jeśli chcemy coś osiągnąć, to musimy to podeprzeć ciężką pracą, wiedzą, zaangażowaniem, odrobiną szczęścia i przede wszystkim musimy wierzyć, że to co robimy ma sens. Sukcesem dla nas rodziców jest wychowanie dobrego człowieka, przez sport i wpojenie mu zdrowych nawyków, które pomogą w dorosłym życiu.

Drodzy Rodzice, przeczytajcie ten tekst waszym małym piłkarzom, może któryś z nich weźmie sobie to do serca :)

[ŁO, tata piłkarzy], fot. Pixabay

Prześlij komentarz

Wpisz szukane słowo i wciśnij Enter