piątek, 1 lutego 2019

Czemu służą analizy meczowe oraz indywidualne?

W ostatnich latach szkolenie dzieci i młodzieży zdecydowanie przyspiesza. Zwracamy uwagę na coraz więcej aspektów i używamy narzędzi, które wcześniej przeznaczone były raczej dla profesjonalnych zawodników. Jednym z takich narzędzi jest ANALIZA. O co w niej chodzi? Zapraszam na rozmowę z trenerem UEFA PRO panem Wojciechem Osyrą.

Tata piłkarza: W jakim celu wykonuje się analizy meczowe oraz indywidualne?

Wojciech Osyra: Analizy meczowe skonstruowane w odpowiedni sposób to wiedza niezbędna dla sztabu szkoleniowego. Zależne są od oczekiwań w jakich obszarach zespół ma zostać poddany analizie. My pracujemy dwubiegunowo. Szereg statystyk ukazanych w formie graficznej oraz fragmentów gry ,które przedstawione są w postaci wycinków z gry właściwej i poparte są obrazem. Analizy dokonać można na podstawie własnego zespołu oraz przeciwnika.
Co do analiz indywidualnych, to głównie wiedza o mocnych i słabych stronach w aspekcie wykonania zadań meczowych albo jak kto woli podstawa do opracowania „programu naprawczego”.

Czytaj także: Kilka słów w temacie indywidualnego treningu piłkarskiego


TP: Od jakiego wieku młodych zawodników lub kategorii rozgrywek zbiera się takie dane?

WO: Moja firma analizuje już nawet 7-latków, tutaj skupiamy się głównie na turniejach i grach sparingowych. Analiza, to głównie nawyki ruchowe oraz elementy techniki i prawidłowe poruszanie się na boisku. Kompleksowa analiza u zawodnika już świadomego to obraz wielu aspektów, które w świetny sposób posłużyć mogą do pracy nad sobą. To również pogląd w formie statystyk, jaki fragmentów gry. Analiza w postaci multimedialnej to ponad 50 slajdów wiedzy o sobie.

TP: Korzyści są oczywiste, zbieramy materiał porównawczy do dalszej pracy. Coś jeszcze?

WO: Materiał porównawczy owszem. Ale wartość swoich umiejętności kapitalnie widać na
prezentacji. Dokładnie można zobaczyć mocne i słabe strony albo np dostrzec gdzie najwięcej ma się kontaktów z piłką ( jaki sektor ), czy też ile podań wykonuje się do tyłu ? To świetny wyznacznik do dalszej pracy.


TP: Jakie parametry ocenia się w analizie indywidualnej?

WO: Parametrów jest mnóstwo. W zależności od życzeń trenerów czy planu Akademii. Współpracuję już dwa lata ze Stadionem Śląskim, gdzie opracowany szablon analiz meczowych dotyczy wybranych działań w obszarze statystyk oraz fragmentów gry ,które analizowane są we wszystkich rocznikach grup grających. To świetny pogląd na rozwój i proces nauczania ale też i doskonalenia wielu wariantów techniczno-taktycznych. Dziś wzajemna współpraca daje naprawdę wymierne efekty. Wprowadzono w Klubie dzień analityczny gdzie konkretnie na podstawie sporządzonej analizy dostrzega się wartości dodatnie jaki i braki które jeszcze występują.

TP: Czy to powszechna praktyka w polskich klubach?


WO: Coraz bardziej powszechna. Tym bardziej, że proces współpracy to proces bezinwazyjny. Klub nagrywa mecz, przesyła go na moją platformę i do 48 godzin dostaje na maila gotową analizę gry. Można współpracować z dwóch końców Polski. Analizowałem mecze również dla Klubów z Niemiec. Nic prostszego. Ceny uważam również są bardzo dostępne ( 200 zł ) zważywszy że czas poświęcony na analizę jednego meczu to ok-6-7 godzin.
Uważam, że każdy zespół powinien w ciągu rundy przeprowadzić dwie analizy. Na początek rundy i na jej koniec. Wtedy obraz pracy jest bardzo wyrazisty.

 

Czytaj więcej tekstów z cyklu ROZMOWY [klik]

 

Za rozmowę serdecznie dziękuję panu Wojciechowi Osyrze - trenerowi UEFA PRO, kierującemu ofertę do zawodników z Katowic i nie tylko: - Jeśli chcesz być lepszy, jeśli chcesz zrobić karierę i myśleć poważnie o piłce w szerokim tego słowa znaczeniu, to taki trening oferuje Ci kwalifikowany trener UEFA PRO Wojciech Osyra i jego firma PROFESJONALNY TRENING PIŁKARSKI.

[ŁO, tata piłkarza], fot. Pixabay

Prześlij komentarz

Wpisz szukane słowo i wciśnij Enter