czwartek, 26 października 2017

Kilka słów w temacie indywidualnego treningu piłkarskiego


Wśród ofert skierowanych dla młodych piłkarzy, coraz częściej pojawiają się treningi indywidualne, profilowane na doskonalenie konkretnych umiejętności. Zapewne niejeden rodzic zastanawia się nad taką formą, wspierającą rozwój młodego piłkarza. Postanowiłem nieco zgłębić temat i zapytać fachowców o zdanie na ten temat. W przygotowaniu artykułu pomogli mi: pan Wojciech Osyra, trener UEFA PRO, prowadzący firmę Profesjonalny Trening w Katowicach, oraz pan Jakub Śpiegowski ekspert z zakresu piłki dziecięcej, prowadzący projekt Piłka Nożna dla Dzieci. 

Tata Piłkarza: Co Pan myśli na temat treningu indywidualnego?

Wojciech Osyra: Trening indywidualny głównie opierać się powinien na doskonaleniu pozytywów i kompensacji słabych stron. Aby zbilansować trening i przygotować go pod danego zawodnika, niezbędna jest analiza gry zawodnika- najlepiej podczas gry meczowej - która powinna dać obraz potrzeb do pracy z piłkarzem.


Jakub Śpiegowski: Uważam, że jest to świetnie uzupełnienie treningu klubowego. Oczywiście jeśli jest robiony z głową. 3-4 godziny treningu w tygodniu to zdecydowanie za mało. Młody zawodnik powinien mieć dużo więcej ruchu i kontaktów z piłką! Jedną z dodatkowych form aktywności może być właśnie trening indywidualny. Na takim treningu można pracować przede wszystkim nad poprawą techniki oraz kształtowaniem zdolności motorycznych. To oczywiście nie jedyne możliwości, bo trening indywidualny może dotyczyć także przygotowania mentalnego (np. budowania pewności siebie), a zajęcia w 2-4 osobowych grupach to doskonały sposób na rozwój poprzez małe gry. 

CZYTAJ TAKŻE:  11 zasad wspierających rozwój młodego piłkarza

Tata Piłkarza: W jakim wieku najlepiej rozpocząć takie zajęcia?

Wojciech Osyra: W zasadzie na każdym etapie szkolenia, trening indywidualny jest możliwy do realizacji. Tyle, że w różnym wieku piłkarza pracuje się w różnych obszarach techniczno-taktycznych.

Jakub Śpiegowski: Ciężko powiedzieć. Każde dziecko rozwija się w inny tempie. Dlatego jest to sprawa mocno indywidualna. Uważam, że najmłodsi piłkarze, w wieku 5-7 lat, nie powinni porywać na trening indywidualny. Jest to czas gdzie muszą rozwijać się wszechstronnie i taka mocna specjalizacja niekoniecznie będzie najlepszym wyjściem. Dopiero po tym okresie przychodzi czas na treningi indywidualne.
W pierwszych latach treningu poleciłbym raczej inne zajęcia dodatkowe lub sportową aktywność razem z rodzicem. Warto jednocześnie (poza treningami piłkarskimi) chodzić na basen, gimnastykę czy judo (jako dodatek np. raz w tygodniu). Poza tym jazda na rowerach, rolkach czy wyjście z dzieckiem do wielkiej sali zabaw, gdzie znajduje się ogromny tor przeszkód. Takich aktywności bym szukał. Nawet nie „bym”, tylko tak spędzam czas z moim 3-letnim synem. :)
No i oczywiście Orlik czy inne boisko we własnym zakresie. Jeśli tylko jest możliwość to wolne chwile warto spędzić na grze w piłkę z kolegami, w luźnej formie.

Tata Piłkarza: Jakie płyną z tego korzyści?

Wojciech Osyra: Z treningu indywidualnego i dobranego pod potrzeby zawodnika zdecydowanie płyną korzyści w postaci pracy w wielu obszarach . Na co dzień praca w treningu grupowym ,w  drużynie ma inny charakter. Tam struktura treningu głownie zajmuje się sferą gry zespołu i na współpracę w kolektywie. Trening indywidualny skupia się na jednym zawodniku i poprawia wiele elementów technicznych - taktycznych, tutaj praca jest zbilansowana pod konkretne braki piłkarza i niwelowanie błędów.

Jakub Śpiegowski: Korzyści jest wiele, w zależności od charakterystyki treningu. Na pewno ogromną zaletą treningu indywidualnego jest ilość dzieci przypadająca na trenera. Podczas treningu klubowego trener musi skupić się jednocześnie na 10, 12 czy 16 zawodnikach. Ciężko tutaj skupić się na detalach. Da się, ale efektywność jest na pewno jest mniejsza. Na treningu indywidualnym trener skupia się w pełni na danym zawodniku. Nawet mała 2-4 osobowa grupa pozwala na pełną indywidualizację treningu.
Trening indywidualny pozwala dostosować treść treningu pod konkretnego zawodnika. Można doskonalić słabsze strony lub wzmacniać jeszcze mocniej te jasne punkty.
Podczas treningu indywidualnego zazwyczaj trenerzy skupiają się na poprawie motoryki i doskonaleniu umiejętności technicznych. To są dwa fundamenty i najważniejsze obszary w treningu dzieci. Można tutaj zrobić ogromną różnicę i wspomóc rozwój małego piłkarza. 


Tata Piłkarza: Są jakieś zagrożenia?

Wojciech Osyra: Nie można mówić o zagrożeniu trafiając do trenera który ma najwyższe kwalifikacje. Każdy z piłkarzy. który zamierza skorzystać z indywidualizacji zajęć treningowych na pewno stanie się lepszym piłkarzem. Choć nie jest to proces dynamiczny, a raczej rozłożony w czasie i poparty ciągłym monitorowaniem piłkarza.

Jakub Śpiegowski: Jeśli trening jest prowadzony z głową, przemyślany i dobrze zaplanowany to zagrożeń nie widzę. Trener, specjalista, który może poświęcić się w stu procentach jednemu, dwóm czy czterem dzieciom, krzywdy na pewno im nie wyrządzi.
Warto pamiętać jednak o tym, by trening indywidualny był zgrany z treningami klubowymi. Duża tutaj rola rodzica i trenera indywidualnego, który powinien zbadać sytuację zawodnika. Dobranie odpowiednich obciążeń między treningami klubowymi i meczami ma ogromne znaczenie. 

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy po latach treningów młody piłkarz mówi, że to już koniec 

Tata Piłkarza: Czy to nowe zjawisko w Polsce?

Wojciech Osyra: Nie wydaje mi się by to było nowe zjawisko. Rynek otwiera się na potrzeby piłkarzy w różnych obszarach. Powiem tak, chcesz być lepszym piłkarzem, musisz wiedzieć co dla Ciebie jest dobre . A lepszej metody dla  indywidualizacji postępów nie ma.

Jakub Śpiegowski:
Nie jest to nowe zjawisko. Trening indywidualny funkcjonuje od wielu lat. Jestem trenerem od 2010 roku i na początku swojej pracy prowadziłem treningi indywidualne (jeszcze w Trójmieście). Obecnie w Szczecinku też takowe prowadzę, a nie jestem jedyny w tym niewielkim mieście. Wielu trenerów pomaga w ten sposób młodym zawodnikom praktycznie w każdym zakątku naszego kraju.

Za pomoc w przygotowaniu tekstu oraz za odpowiedzi na pytania serdecznie dziękuję trenerom: Jakubowi Śpiegowskiemu, ekspertowi z portalu Piłka Nożna dla Dzieci oraz Wojciechowi Osyrze, trenerowi UEFA PRO, kierującemu ofertę do zawodników z Katowic i nie tylko: - Jeśli chcesz być lepszy, jeśli chcesz zrobić karierę i myśleć poważnie o piłce w szerokim tego słowa znaczeniu, to taki trening oferuje Ci kwalifikowany trener UEFA PRO Wojciech Osyra i jego firma PROFESJONALNY TRENING PIŁKARSKI.

[ŁO, tata piłkarza], fot. Pixabay

Prześlij komentarz

Wpisz szukane słowo i wciśnij Enter