wtorek, 10 października 2017

Ekstraklasa stawia na młode talenty

Przez kilka ostatnich lat obserwuję dynamiczny rozwój dziecięcej piłki w Polsce. Popołudniami osiedlowe orliki wypełniają się małymi piłkarzami, co chwilę powstają nowe szkółki, a na mapie Polski przybywa coraz więcej turniejów dla dzieci na bardzo wysokim poziomie. Jednym z takich wydarzeń, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest organizowany przez przez Fundację Ekstraklasy wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki - "Ekstra Talent".

To nie tylko cykliczny turniej, ale także testy sprawnościowe. Cel jest jasny - organizatorzy poszukują najzdolniejszych, którzy w przyszłości zagrają w profesjonalnej piłce.

Już same statystyki robią ogromne wrażenie. 16 imprez w 16 miastach Ekstraklasy, 3526 chłopców i dziewczynek biorących udział, 388 trenerów drużyn, 1266 opiekunów dzieci, 116 wolontariuszy prowadzących zajęcia oraz około 2,8 tysiąca kilometrów pokonanych przez organizatorów „Ekstra Talentu”. Rozmach imprezy robi piorunujące wrażenie. 

 Oprócz rywalizacji sportowej, która z perspektywy dzieci jest niezwykle istotna, w przerwach między fazami turnieju, odbywały się testy sprawnościowe pod okiem wolontariuszy z AWF Warszawa. Dzieci mogły sprawdzić się w 3 próbach: zwisie na ugiętych rękach, biegu wahadłowym 10 x 5 metrów oraz w biegu wytrzymałościowym, wahadłowych na 20 metrów. Wyniki testów odbywających się według ogólnoeuropejskiego wzoru EUROFIT, zostały zapisane w Narodowej Bazie Talentów prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy po latach treningów młody piłkarz mówi, że to już koniec  

Jaki jeszcze cel przyświecał organizatorom? Na to pytanie odpowiada prezes Fundacji Ekstraklasy Jacek Bednarz:  - Chcielibyśmy namówić młodych ludzi, aby znaleźli czas na wyłączenie komputera, wyjście z domu. Aby poruszali się na świeżym powietrzu razem ze swoimi rówieśnikami. To na pewno zaprocentuje w przyszłości z korzyścią dla ich zdrowia.


Poprzednia edycja odbyła się w dniach od 11 do 29 września. Obiekty szesnastu klubów Ekstraklasy gościły 3526 uczestników programu „Ekstra Talent”.

CZYTAJ TAKŻE:  11 zasad wspierających rozwój młodego piłkarza

Jak zaprezentować swoją drużynę podczas kolejnych edycji "Ekstra Talentu"? Jak informuje Biuro Prasowe Ekstraklasy, drużynę zgłosić można poprzez kluby, na których obiektach odbywają się turnieje, jeśli oczywiście klub udostępni taką możliwość. W większości przypadków kluby Ekstraklasy same zapraszają drużyny partnerskie.


W przypadku "Ekstra Zabawy" (dawniej Ekstra Talent), można zgłosić się na miejscu wydarzenia. Kolejna edycja odbędzie się w kwietniu lub maju przyszłego roku, a informacji na ten temat należy szukać na stronie organizatora: ekstraklasa.org.

 Jeśli ktoś z Czytelników Taty Piłkarza wziął udział w ostatniej edycji "Ekstra Talentu" to chętnie poznam Wasze wrażenia. Napiszcie tutaj lub na Facebooku jak wspominacie to wydarzenie.

[ŁO, tata piłkarza], źródło, zdjęcia: Ekstraklasa.org

Prześlij komentarz

Wpisz szukane słowo i wciśnij Enter