sobota, 7 października 2017

11 zasad wspierających rozwój młodego piłkarza

Jak wiecie, jestem rodzicem, który całym sercem wspiera rozwój swojego małego piłkarza, a obecnie nawet dwóch. Dużo czytam, rozmawiam z profesjonalistami i obserwuję świat dziecięcej piłki z ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok zyskuję coraz większą świadomość w tym temacie. Od jakiegoś czasu po głowie chodziło mi kilka zasad, które mogą pomóc małym piłkarzom. Postanowiłem w końcu zebrać je wraz z opisami w jednym miejscu. Zapraszam do przeczytania i podzielnia się nimi ze znajomymi. Być może komuś się przydadzą :)1)  Zawsze zostawiaj serce na boisku


Skoro trenujesz już jakiś czas i poświęcasz mnóstwo energii na rozwój swoich umiejętności, to w kluczowym momencie daj z siebie wszystko. Kiedy wchodzisz na boisko, to jest właśnie ten moment, w którym możesz zaprezentować wszystko to, czego nauczyłeś się podczas treningów. Zrób to i zostaw serce na boisku. Nawet jak przegracie 10:0, to twoje zaangażowanie zostanie docenione zarówno przez trenera jak i przeciwników.


2) Pracuj więcej niż inni


Jeśli chcesz osiągnąć coś więcej, zrób coś więcej. Ponoć talent jest przereklamowany. Najwięksi sportowcy na szczyt dochodzą ciężką pracą. Chcesz być najlepszy? Trenuj jak najlepsi.


3) Szanuj bliskich i przeciwników


Ucz się szacunku do swoich najbliższych oraz przeciwników od najmłodszych lat. Nawet jak twoja drużyna wysoko wygra mecz, podziękuj przeciwnikom za podjęcie walki. W sporcie zawsze możesz trafić na silniejszego i to wtedy ty będziesz liczył na szacunek. Szanuj bliskich, to oni zawsze będą przy tobie, nawet podczas porażki.4) Bądź pokorny


Bądź pokorny i nie zachowuj się jak gwiazda. Historia sportu zna setki przypadków, w których młody sportowiec zbyt szybko uwierzył, że jest tak dobry, że już nie musi trenować. Nie muszę pisać jak się kończyły takie "kariery".


5) Rodzice to ostoja


Rodzicu, jeśli chcesz naprawdę pomóc swojemu małemu zawodnikowi, nie krytykuj go. Od oceniania postępów jest trener, nie ty. W większości przypadków nie masz pojęcia o rozwoju piłkarskimi nawet sobie nie zdajesz sprawy, że krzycząc i krytykując swoje dziecko, jesteś na dobrej drodze, żeby zakończyć jego przygodę z piłką. Rodzicu, bądź niepodważalnym wsparciem. Zawodnik musi wiedzieć, że z sektora rodziców usłyszy tylko doping, nie marudzenie, które odbiera wiarę i siły do gry. Dopinguj, nie krytykuj.

6) Miej cele


Wyznaczaj sobie cele. Małe i duże. Zaplanuj opanowanie jakiegoś triku w danym czasie, to przykład małego celu. Musisz wiedzieć gdzie chcesz dojść i po prostu tam konsekwentnie idź, to cel duży.

7) Wzoruj się na najlepszych


Czytaj o swoich idolach, oglądaj ich drogę do dojścia na szczyt, obserwuj ich treningi, zagrania i  próbuj być jeszcze lepszy.

8) Pamiętaj o głowie


Jak wiemy, wszystko się zmienia, także sport. Bądź mądrym zawodnikiem, nie odpuszczaj nauki. Wytrenowana głowa jest równie ważna jak wytrenowane nogi.


9) Zaufaj trenerowi i nie podważaj jego autorytetu


Trener to osoba, która chce dla ciebie jak najlepiej. Poświęca czas i zdrowie, żebyś kiedyś stał się mistrzem. Doceń to, nie podważaj jego autorytetu. Dobry trener potrafi przewidzieć jakim zawodnikiem będziesz za kilka lat, widzi twoje mocne i słabsze strony, wie jak ci pomóc. Zaufaj mu.

10) Graj z uśmiechem na twarzy


Jeśli piłka nożna nie sprawia ci radości, odpuść sobie. Trening, mecz, granie na podwórku muszą sprawiać radość. Uśmiechaj się i baw się dobrze podczas grania. Pasja musi sprawiać radość, inaczej nie ma sensu.

11) Masz prawo popełniać błędy


Ucząc się gry w piłkę masz prawo się pomylić. Nie jesteś zawodnikiem z kontraktem za miliony Euro, żeby wymagać od ciebie stabilnej formy na najwyższym poziomie. Nawet tacy zawodnicy się mylą, a co dopiero dzieci. Zrób jednak wszystko, żeby wyciągać wnioski z popełnionych błędów i staraj się ich nie powtarzać. 


Powyższe zasady przez kilka ostatnich miesięcy krążyły po głowie taty piłkarza, przypomnę tylko - nie trenera. To nie jest poradnik, nie jestem zawodowcem. Jeśli skorzystasz z mojej listy, nie obiecuję ci, że zostaniesz super piłkarzem. Jestem jednak przekonany, że masz szansę stać się prawdziwym wojownikiem i lepszym człowiekiem.

[ŁO, tata piłkarza], fot. Pixabay

Prześlij komentarz

Wpisz szukane słowo i wciśnij Enter